Categories
Info Emas

Kad Emas Public Gold 1 Gram – Edisi Hari Raya 2018

Kad Emas Public Gold 1 Gram – Edisi Raya 2018 – Menjelang perayaan Hari Raya yang akan berlangsung tidak lama lagi, syarikat emas terkemuka di Malaysia, Public Gold akan melancarkan kad emas edisi Hari Raya Tahun 2018.

Kad emas yang menarik ini didatangkan dengan emas seberat 1gram dengan grafik kad yang cukup menarik dan amat sesuai dijadikan hadiah duit raya. Boleh dihadiahkan kepada ahli keluarga mahupun sahabat handai.

Kad emas ini boleh dibeli dengan dua cara iaitu;

  1. Belian runcit/Pos Arrahnu – RM250
  2. Pengeluaran emas GAP (tolak 1 gram )

Beli Kad Emas Dengan Penjimatan

Sebagai penyimpan emas yang bijak, pembelian secara pengeluaran akaun Gold Accumulation Program (GAP) lebih menguntungkan walaupun selepas ditambah kos premium emas.

Sebagai contoh;

Belian Runcit (RM250)  – Pengeluaran GAP (harga emas semasa RM181 + kos premium RM10 = RM191)

Penjimatan RM59

Terserah kepada anda memilih yang mana.

Kenapa Gold Accumulation Program (GAP)?

Pembelian GAP ini adalah pembelian paling fleksibel kerana kita boleh membeli dan mengumpul berat gram emas dengan simpanan/topup akaun GAP serendah RM100 sahaja. Ianyanya tiada komitmen bulanan dan boleh ditambah bila-bila masa sahaja. Tiada isitilah tutup kedai bagi transaksi pembelian dan bayaran.

Apa yang paling penting, kaedah pembelian dan bayaran secara GAP adalah Patuh Shariah. Pengesahannya oleh panel shariah dilantik iaitu Amanie Advisor.

Pembelian emas melalui GAP terutama emas fizikal kecil seperti 0.5gram, 1 gram 1/2 dinar, 5 gram adalah lebih murah berbanding belian runcit.

Anda bolehlah mendapatkan kad emas Public Gold Hari Raya 2018 1gram ini dengan lebih murah melalui belian GAP.

Bertindak sekarang ya!

Anda boleh hubungi saya melalui talian 019-8469629 atau http://pg10.wasap.my

Categories
Info Emas

Cara Membeli 1 Dinar Public Gold Dengan Mudah Dan Murah

Memang saya berniat untuk menyimpan 1 Dinar Public Gold  ketulenan 24K (Au999.9) pada hujung tahun lepas. Namun kekangan bajet dan banyak perlu menggunakan duit untuk balik kampung dan persediaan sekolah anak-anak tidak mematah semangat untuk membuat simpanan emas 1 dinar.

Di Public Gold, para pelanggan berpeluang memiliki apa sahaja kepingan emas yang diminati dengan adanya pembelian mudah yang cukup menyenangkan. Sudah pasti tidak terbayang memiliki emas yang tidak boleh dibeli dan dibayar sekaligus.

Selain pembelian yang mudah, cara pembelian dan bayarannya juga Patuh Shariah yang disahkan oleh Amanie Advisory.

Pembelian ansuran ini dikenali sebagai Easy Payment Purchase (EPP). Tempoh bayaran adalah

  • 4 bulan/ 4 kali  – minimum 1 dinar (4.25gram)
  • 10 bulan / 10 kali – 250 gram ke atas
Contoh jadual pembayaran EPP 1 Dinar

Bayaran pertama akan dicampur premium emas dan cas pengurusan. Lagi cepat kita membuat bayaran penuh bermakna lagi cepatlah emas itu berada dalam tangan kita.

1 Dinar Public Gold Yang Mudah Dimiliki

Disebabkan bayaran gaji kakitangan awam awal diterima pada bulan Februari ini sempena sambutan Tahun Baru Cina, bermakna saya berpeluang mempercepatkan proses bayarannya. Minggu lepas saya membuat bayaran akhir dan terus ke Cawangan Public Gold Kota Kinabalu untuk menuntut emas 1 dinar yang sudah dibayar penuh.

Selain mengambil emas 1 Dinar, saya juga berkesempatan keluarkan emas dari akaun GAP dan mengambil kad emas rekabentuk Puppy 2018, dan beberapa kad yang lain.

Kenapa belian ansuran EPP Public Gold Murah & Mudah?

Murah –  Pelanggan berupaya membeli dengan ‘lock’ harga yang dirasakan murah. Bagi setiap individu, penanda aras murah atau mahal harga emas adakah subjektif kerana ‘pembelian pertama’ emas mempengaruhi harga pembelian emas yang seterusnya.

Mudah – Pembayaran yang boleh dibuat sebanyak empat kali secara tidak langsung membuatkan kita menyimpan emas setiap bulan. Harga yang dibahagi empat bulan sudah cukup memudahkan dan tidak membebankan.

Miliki emas dengan mudah dan murah!

Anda boleh hubungi saya melalui talian 019-8469629 atau http://pg10.wasap.my

Categories
Info Emas

Angpow Kad Emas – Public Gold Puppy 2018

Public Gold Puppy 2018 – Tahun Baru Cina yang bakal tiba pada pertengahan bulan Februari tidak lama lagi sudah pasti lebih bermakna dengan pemberian ‘angpow’ berupa kad emas. Kad emas ini sangat menarik kerana rekabentuk grafiknya bertemakan Tahun Anjing 2018 dikeluarkan oleh Public Gold. Kad emas edisi istimewa tersebut adalah Public Gold LBMA Bullion Bar 1g (Au 999.9) – Puppy 2018.

Saya beranggapan, pemberian ‘angpow’ emas ini adalah yang terbaik kerana emas merupakan duit yang telah ditukar bentuk fizikalnya kepada logam emas. Jika kita bandingkan secara kekuatannya menyimpan nilai, sudah pasti emas adalah yang terbaik kerana kalis inflasi dan mudah di bawa ke mana sahaja dan mudah dicairkan.

Dengan emas Public Gold yang berstatus London Bullion Market Association (LBMA) sudah pasti seluruh dunia menerima emas ini tanpa was-was.

Selain sesuai dijadikan angpow, ianya boleh dibeli dan disimpan untuk hobi (collector). Satu masa nanti, emas seperti ini akan menjadi ‘rare item’ kerana tiada lagi pengeluarannya. Bagi saya sendiri, 1 keping bagi setiap 1 rekabentuk emas ini pun sudah memadai kerana saya bukan seorang ‘collector’ dan lebih suka membeli dan menyimpan emas reka bentuk biasa Public Gold.

Bacaan lain :Dinar Emas Sebagai Mas Kahwin (Mahar)

Bagaimana Cara Membeli Emas Public Gold?

Emas Public Gold boleh dibeli secara dalam talian (web https://publicgold.com.my) dan di Pos Arrahnu seluruh Malaysia. Namun saya lebih suka membeli secara dalam talian melalui kaedah pembelian Gold Accumulation Program (GAP).

Kenapa Gold Accumulation Program (GAP)?

Pembelian GAP ini adalah pembelian paling fleksibel kerana kita boleh membeli dan mengumpul berat gram emas dengan simpanan/topup akaun GAP serendah RM100 sahaja. Ianyanya tiada komitmen bulanan dan boleh ditambah bila-bila masa sahaja. Tiada isitilah tutup kedai bagi transaksi pembelian dan bayaran.

Apa yang paling penting, kaedah pembelian dan bayaran secara GAP adalah Patuh Shariah. Pengesahannya oleh panel shariah dilantik iaitu Amanie Advisor.

Pembelian emas melalui GAP terutama emas fizikal kecil seperti 0.5gram, 1 gram 1/2 dinar, 5 gram adalah lebih murah berbanding belian runcit.

Sebagai contoh;

1 gram Au 999.9 – Public Gold Puppy 2018

Pembelian runcit kad emas Public Gold Puppy 2018 di atas adalah RM250. Namun jika pengeluaran 1 gram melalui GAP, harganya masih di bawah RM200 (harga semasa).

Itulah kelebihan dan keuntungan besar pembelian GAP ini.

Cara Pengeluaran Emas Dari Akaun GAP.

Sebagai contoh kita membuat simpanan secara konsisten RM100 sebulan melalui akaun GAP.

RM100 yang ditambah secara automatik terus ditukar kepada gram emas iaitu lebih kurang 0.5+++gram (bergantung kepada harga semasa emas).

0.5gram x 12 bulan  = 6gram

Jadi dengan adanya 6 gram emas, anda boleh mengeluarkan 5gram dan 1gram baki ditinggalkan di dalam akaun GAP untuk memastikan akaun sentiasa aktif.

Apa yang saya boleh keluarkan dengan 5 gram emas? Ada beberapa pilihan iaitu;

  • Jongkong 5gram x 1 keping  + premium RM10 x1 (RM10)
  • Syiling 1/2 Dinar (2.125 gram) x 2 keping  + premium RM10 x 2 (RM20)
  • Syiling 1 Dinar (4.25gram) x 1 keping + premium RM10 x1 (RM10)
  • Jongkong 1gram x 5 keping + premium RM10 x 5 (RM50)

**Premium emas bagi Semenanjung Malaysia yang digunakan untuk contoh di atas. Bayaran premium secara tunai semasa mengeluarkan emas di cawangan Public Gold.

Jadi anda fikirkan sendiri, mana satu pilihan anda. Walaupun gram dan keping nampak banyak terutama 1gram (5 keping) faktor bayaran premium emas juga perlu diambil kira.

Anda bolehlah mendapatkan kad emas Public Gold Puppy 2018 1gram ini dengan lebih murah melalui belian GAP.

Bertindak sekarang ya!

Anda boleh hubungi saya melalui talian 019-8469629 atau http://pg10.wasap.my

Categories
Info Emas

Dinar Emas Sebagai Mas Kahwin (Mahar)

Dinar Emas Sebagai Mas Kahwin (Mahar) –  Sempena musim cuti sekolah hujung tahun seperti sekarang, kita pasti banyak menerima undangan ke pelabagai upacara/majlis. Antaranya seperti majlis berkhatan, aqiqah, doa selamat dan paling banyak adalah majlis perkahwinan.

Cuti sekolah yang agak panjang seperti sekarang memberi kesempatan kepada kita untuk menghadiri majlis tersebut. Kita tumpang seronok melihat sanak-saudara dapat berkumpul dan bergembira. Namun kali ini saya lebih teruja untuk berkongsi mengenai mas kahwin.

Apakah maksud sebenar Mas Kahwin (Mahar)?

Mahar berasal daripada perkataan Arab. Di dalam al-Quran istilah mahar disebut dengan al-sadaq, al-saduqah, al-nihlah, al-ajr, al-faridah dan al-‘aqd. Menurut istilah syara’ mahar ialah suatu pemberian yang wajib diberikan oleh suami kepada isteri dengan sebab pernikahan. – islam .gov.my”

Kita sering keliru dengan istilah mas kahwin (mahar) dan wang hantaran.  Nilai mahar adalah berbeza mengikut negeri. Dikongsikan nilai mahar sebagai panduan anda bakal-bakal suami yang akan membina masjid pada 2017.

NegeriNilai Janda RMNilai Bujang RM
Johor22.5022.50
Melaka100.00100.00
Negeri Sembilan12.0024.00
Selangor300.00300.00
Kuala Lumpur40.0080.00
Perak101.00101.00
Pulau Pinang24.0024.00
KedahTiada KetetapanTiada Ketetapan
PerlisTiada KetetapanTiada Ketetapan
Pahang22.5022.50
TerengganuTiada KetetapanTiada Ketetapan
KelantanTiada KetetapanTiada Ketetapan
Sabah80.00100.00
Sarawak120.00120.00
Labuan80.0080.00
  • Bagi negeri yang “Tiada Ketetapan” dalam penilaian mas kahwin, maka nilainya ditentukan oleh ahli keluarga pengantin melalui rundingan bersama.
  • Kadar mungkin akan berubah mengikut mengikut arahan Majlis Agama Islam negeri masing-masing dari masa ke semasa.

Wang Hantaran

Masyarakat kita masa kini lebih memandang serius isu wang hantaran yang kita sedia maklum semakin meningkat saban tahun dan wang hantaran adalah merupakan satu bentuk hadiah berupa wang tunai yang dipersetujui oleh dua pihak keluarga.

Kita pasti pernah mendengar juga isu wang hantaran diminta mengikut taraf pelajaran pengantin perempuan. Itu agak subjektif dikupas dan ianya terpulang kepada keluarga pengantin tersebut. Jika sememangnya pengantin lelaki mampu dan bersetuju, apa salahnya. Namun jika tiada kemampuan memenuhi permintaan keluarga  pengantin perempuan, perbincangan yang lebih teliti perlu diadakan bagi  memuaskan hari kedua-dua pihak.

Bacaan lain : Cara Dapat Duit Cepat Dengan Emas Atau Kad Kredit?

Kisah Selebriti Dan Dinar Emas Sebagai Mas Kahwin.

Saya tertarik dengan malis perkahwinan beberapa orang selebriti tanah air yang menggunakan dinar emas sebagai mas kahwin (mahar). Antaranya adalah M. Nasir dan Marlia Musa menggunakan 13 keping dinar emas sebagai mas kahwin pada ketika itu bernilai RM2,000.00 yang berlangsung pada 31 Ogos 2000.

Menurut M.Nasir, dia memilih wang dinar tersebut kerana ‘ingin kembali kepada tradisi Islam.’ Cuba bayangkan nilai RM2,000.00 pada 17 tahun yang lalu dengan nilainya pada tahun ini. 13 keping 1 dinar x RM760 (harga semasa artikel ini ditulis) = RM9,880.00. Sebanyak 494% kenaikan nilainya dalam ringgit.

Kesimpulan

Mahar adalah hak isteri yang diberikan oleh suami dengan hati yang tulus ikhlas tanpa mengharapkan balasan sebagai pernyataan kasih sayang dan tanggungjawab suami atas kesejahteraan rumah tangga. Ianya bertujuan untuk menggembirakan dan menyenangkan hati isteri agar isteri merasa dihargai dan bersedia untuk menjalani kehidupan bersama suami.

Sebenarnya mas kahwin bukan harga bagi wanita atau isteri tetapi pemberian yang selayaknya diberikan oleh suami sebagai tanda dia rela mengambil tanggungjawab menjaganya. Kalaulah wanita itu hendak dinilai dengan harga dan perlu ditawarkan dengan mas kahwin, sudah tentu tidak ternilai dengan wang,

Mahar jika diberikan dalam bentuk dinar emas, nilainya akan meningkat saban tahun berbanding jika diberikan dalam bentuk wang ringgit. Nilai wang ringgit amat mudah dimamah kadar inflasi. Selain itu, nilai sentimental pada kepingan dinar emas yang dijadikan mas kahwin pasti akan bertahan lebih lama dan perasaan sayang untuk membelanjakannya pasti ada. Jika di saat kecemasan, dinar emas ini boleh membantu anda.

Apakah nasib anda jika mas kahwin anda dalam bentuk wang ringgit not lama RM1000 , RM20? Pasti kepingan wang tersebut sudah tiada nilai kerana tidak sah untuk digunakan lagi. Boleh jualkan sahaja kepada pembeli wang lama nampaknya.

Tidak harian jika pasangan yang masih ada menyimpan dinar emas mas kahwin mereka sehingga sekarang. Emas akan tetap bernilai sepanjang zaman.

Beli Dinar Emas Public Gold

Anda boleh hubungi saya melalui talian 019-8469629 atau http://pg10.wasap.my

Mas Kahwin Guna Dinar Emas
Dinar Emas Public Gold

Categories
Info Emas

Emas Sebagai Dana Kecemasan

Diberhentikan Kerja & Dana Kecemasan.

Sebagai pekerja yang makan gaji sememangnya tidak lari dari masalah diberhentikan kerja. Sama ada masalah berpunca dari disiplin kita sendiri mahupun syarikat menghadapi masalah kewangan dan melakukan pengurangan pekerja.

Apabila diberhentikan kerja, pelbagai masalah lain akan timbul terutama dalam bab ekonomi keluarga dan hubungan sesama ahli keluarga akan bermasalah. Jika semua satu hati untuk susah senang bersama, itu kelebihan pada anda untuk menghadapi situasi genting ini.

Jadi sebagai pekerja biasa dan berisiko tinggi diberhentikan kerja , apakah persediaan jika anda mengalami masalah ini?

Bertanya kepada diri sendiri;

  • Apa yang akan saya buat selepas diberhentikan kerja?
  • Berapa banyak simpanan yang saya ada?
  • Berapa lama saya boleh bertahan dengan simpanan tersebut?
  • Adakah saya mampu bertahan?

Mengikut hasil pembacaan saya samaada melalui bacaan buku mahupun dari media sosial, simpanan dana kecemasan sekurang-kurangnya 3 bulan hingga 6 bulan (lagi banyak lagi baik).

Namun persoalan lain pula timbul, adakah simpanan  kita sudah cukup seperti tempoh yang dicadangkan? Jika ada syukurlah ya. Bagaimana pula jika belum ada atau belum bermula menyimpan?

Mulakan simpanan sekarang!

Disyorkan simpanan boleh dibuat sekurang-kurangnya 10% dari gaji untuk dijadikan dana kecemasan. Jika ada lebih, boleh simpan lebih dan semakin cepat dana kecemasan kita penuh (bergantung kepada matlamat dan komitmen anda).

Jika dapat gaji, pastikan simpanan untuk diri sendiri didahulukan sebelum membayar hutang. Jika hutang dan belanja lain didahulukan, saya jamin tidak akan ada lebihan wang untuk simpanan diri sendiri.

Jika anda terlalu minat untuk berbelanja, maka belilah emas. Walaupun anda ‘membeli’ emas, namun sebenarnya anda sedang ‘menyimpan’ emas. Cuma nilai ringgit telah diubah bentuk kepada logam emas.

Kenapa emas boleh dijadikan dana kecemasan?

  • Paling penting mudah dicairkan samaada dijual atau pajak gadai.
  • Nilainya kalis inflasi dan semakin mahal jika berbanding simpanan dlm bentuk wang fiat/kertas.

Berapakah simpanan emas PALING MINIMUM yang wajib ada di tangan sebagai dana kecemasan kita?

Ini contoh perkiraan kasar sahaja. Nilai gaji bergantung kepada anda sendiri.

Gaji Bulanan : RM3,000.00  x 6 bulan = RM18,000.00

Bermakna RM18,000.00 adalah simpanan dana kecemasan anda.

Jika diubah kepada bentuk gram emas pula,

RM18,000.00 /  RM200.00 (anggaran kasar harga emas semasa) =  90 gram

Jadi, 90 gram adalah matlamat dana kecemasan anda dan wajib ada bagi menghadapi sebarang kemungkinan diberhentikan kerja.

Cara mudah beli dan simpan emas.

Ada cara paling mudah menyimpan emas. Selain membuat simpanan 10% dari gaji anda dalam bentuk wang kertas. Anda boleh konsisten menyimpan emas dengan simpanan 1 gram 1 bulan. Bermakna, jika matlamat dana kecemasan  anda 90gram, anda perlukan masa 7 tahun 6 bulan untuk mencukupkannya.

Percayalah, jika anda sudah mula membuat simpanan emas, anda akan cuba memendekkan tempoh 7 tahun 6 bulan tersebut. Menyimpan akan menjadi habit dan anda mula merasakan keseronokan menyimpan emas.

Bayangkan jika 7 tahun akan datang dengan harga emas RM400/g (anggaran saja ya);

90 gram x RM400 = RM36,000.00

Nilainya dalam bentuk ringgit naik sekali ganda dari nilai hari ini.

Sebagai kesimpulan, simpan emas sebagai ‘forgotten saving’ simpan dan lupakan. Emas bernilai setiap masa dan di mana saja.

Beli Emas Public Gold

Anda boleh hubungi saya melalui talian 019-8469629 atau http://pg10.wasap.my

Cara Dapat Duit Cepat
Produk emas Public Gold

 

Categories
Info Emas

Cara Dapat Duit Cepat Dengan Emas Atau Kad Kredit?

Cara Dapat Duit Cepat – Sebagai seorang manusia, kita tidak terlepas daripada melalui saat-saat kewangan yang genting. Adakah anda pernah melaluinya? Saya ingin kongsikan pengalaman saya sendiri mengenai kad kredit.

Lebih kurang 10 tahun yang lepas, semasa baru sahaja mendapatkan pekerjaan sebagai kuli di tapak pembinaan saat-saat ‘pokai’ adalah lumrah bagi saya. Kehidupan yang masih ‘baru’ mengenal dunia pekerjaan sesekali saya menebalkan muka meminta bantuan dengan orang tua saya.

Syukurlah, ketika itu saya ‘tidak layak’ memohon sebarang kad kredit dan sememangnya saya tiada Cara Dapat Duit Cepat

Alhamdulillah, 2 tahun kemudian saya mendapat pekerjaan yang lebih baik dengan bekerja di sektor awam. Di sinilah detik hitam sejarah kewangan saya. Saya sendiri yang masih muda ketika itu memang tiada belajar  ilmu pengurusan kewangan. Saya terjebak dengan penggunaan kad kredit. Tujuannya satu sahaja iaitu ingin merasa duit yang banyak dengan kadar yang cepat.

Kad Kredit Digunakan Bila Perlu Atau Masa Kecemasan.

Nafsu berbelanja memang sukar dibendung dan ditambah dengan komitmen yang kecil, maka peluang untuk lulus permohonan kad kredit adalah cerah.

Ketika itu, saya tidak tahu apakah definisi ‘Bila Perlu’ dan ‘Masa Kecemasan” dan ianya amat subjektif. Di sinilah saya menyalahguna kemudahan kad kredit. Saya guna kad kredit sehingga habis had.

Akhirnya, bila habis had kad kredit barulah saya sedar kesilapan yang sudah saya lakukan.

Saya mula membaca buku mengenai pengurusan hutang dan cara membayar hutang khasnya kad kredit dengan cepat dan efektif.  Antaranya konsisten membayar kad kredit walau apa jua keadaan kewangan saya. Saya lakukan beberapa kerja sampingan dan akhirnya berjaya melangsaikan hutang kad kredit saya.

Selepas berjaya dilangsaikan saya terus memotong kad kredit saya dan saya kini bebas dari belenggu kad kredit.

Kad kredit adalah kemudahan, namun kes salahguna akan menjadikannya jerat yang kita sendiri tidak menyedarinya.

Mula Membeli Dan Menyimpan Emas

Produk emas Public Gold
Produk emas Public Gold

Hampir 1 tahun bebas dari belenggu hutang kad kredit, saya mula membeli emas. Ini juga adalah kesan dari pembacaan buku kewangan yang saya baca sebelum ini.

Agak lama juga masa saya habiskan mencari jenis emas yang sesuai untuk beli dan mudah untuk dicairkan. Akhirnya saya diperkenalkan oleh seorang rakan sekolah dengan Public Gold. Sejak detik itu, bermulalah saya membeli dan mengumpul emas. Saya suka membeli dinar berbanding bar.

Saya tetapkan minimum pembelian adalah RM200.

Antara Kad Kredit Dan Emas

Kedua-duanya memang akan kita bayangkan duit.

Kad Kredit – Kita mudah berbelanja dan kemudian perlu dibayar hutangnya. Hutang habis dibayar dan kita cuma akan ada sekeping ‘kad hutang’ yang berpotensi untuk digunakan semula.

Emas – Bila kita memiliki emas, dalam 10-15 minit kita berupaya menjadikannya duit dengan cara pajak gadai di Arrahnu.  Walalupun tujuannya sama untuk mendapatkan duit, namun pengakhirannya amatlah berbeza.

Selepas kita berjaya menebus pinjaman yang bercagarkan emas, maka di sinilah perbezaannya kita nampak dengan jelas.

Bayar hutang kad kredit akan kita tetap akan ada kad kredit kosong had perbelanjaannya. Namun, emas yang digadai pula kita akan mendapat emas yang dicagarkan kepada Arrahnu. Emas tersebut mungkin nilainya sudah meningkat mengikut harga emas semasa.

Anda perlu memiliki kad kredit? Ianya bergantung kepada keperluan dan kemampuan anda. Ingat, jika gagal melunaskan hutang , kita akan jatuh bankrap.

Sejauh manakah definisi  ‘masa kecemasan’ anda??

Jadi bagi saya lebih untung memiliki emas daripada kad kredit jika perlu digunakan saat kecemasan.

Daftar/Pembelian Emas Public Gold

Categories
Info Emas

Bantuan Kerajaan RM500 Yang Diselamatkan Nilainya

Alhamdulilah,

Kerajaan Malaysia masih prihatin kepada para penjawat awam seperti saya. Bantuan kerajaan yang lebih popular dipanggil bonus RM500 telah diterima beberapa hari lepas. Besar nilai RM500 tersebut kepada saya dan keluarga.

Pada permulaan, saya bercadang untuk membelanjakan bantuan tersebut untuk membeli barangan keperluan anak-anak seperti pakaian raya dan duit raya mereka.

Terima Bayaran Dari Lazada

Memandangkan rezeki dari perniagaan The Borneo Store dibayar oleh Lazada, jadi perbelanjaan raya anak-anak menggunakan hasil perniagaan ini.